Zakwaszanie gleby. Jak i czym zakwasić glebę?

Zakwaszanie glebyZakwaszanie gleby - w jakim celu, jak i czym zakwasić glebę?

W przypadku zbyt zasadowych gleb, kiedy wartość pH gleby przekracza 6,6 konieczne jest przeprowadzenie procesu zakwaszania. Zakwaszanie potrzebne jest też czasami glebom przewapniowanym, takim, na których obserwuje się zahamowany wzrost roślin.

Istnieje wiele gatunków roślin, które preferują kwaśną glebę, należą do nich przede wszystkim krzewy iglaste, paprocie czy rododendrony. Żeby ich rozwój był jak najbardziej zrównoważony, należy zapewnić im kwasowy odczyn gleby.

Żeby odpowiednio zakwasić glebę, konieczne jest wykonanie pomiaru jej odczynu pH. Dopiero po uzyskaniu wiarygodnego wyniku, możliwe jest dopasowanie odpowiedniej dawki środka zakwaszającego. W przypadku gotowych preparatów instrukcja użycia zazwyczaj znajduje się na opakowaniu.

Czym zakwaszać glebę?

Proces zakwaszania należy przeprowadzić wtedy, kiedy wartość pH gleby jest wyższa niż ta, w której najlepiej czuje się dana roślina. Większość roślin preferuje odczyn gleby oscylujący w granicach 6,5. Żeby doprowadzić glebę do takiego stanu, konieczne jest w pierwszej kolejności wyrównanie jej pH do poziomu obojętnego, na przykład przez wysypanie jej trocinami drzew iglastych lub korą, a później zakwaszanie nawozem lub specjalistycznymi preparatami.

Do zakwaszania gleby możemy użyć:

  • torfu
  • nawozów siarkowych (siarka granulowana)
  • specjalnych preparatów przeznaczonych do zakwaszania
  • kawy

W przypadku zakwaszania torfem konieczne jest wymieszanie z nim gleby w stosunku 1:1 na głębokości 15 - 20 cm. Sposób ten daje najlepsze efekty, kiedy wykonywany jest jesienią. Ph torfu oscyluje w granicach 3-5 i tym samym po zmieszaniu go pół na pół z glebą, daje bardzo dobre efekty. Jeżeli chodzi o trociny i korę, to mylnie uważane są one za panaceum, które jest w stanie skutecznie zakwasić glebę, w rzeczywistości jednak obniżają one jej pH tylko w obrębie strefy korzeniowej.

Mało popularnym, jednakże niezwykle skutecznym i co najważniejsze bezpiecznym sposobem na zakwaszenie gleby jest podlewanie roślin kawą. Napar kawowy ma działanie zakwaszające, jeżeli zmieszamy go w stosunku 1:1 z wodą deszczową, uzyskamy bardzo dobry środek zakwaszający, również do stosowania w przypadku roślin doniczkowych. Co prawda jego działanie będzie bardzo powolne, ale na dłuższą metę znacznie bezpieczniejsze niż stosowanie sztucznych nawozów.

W przypadku gotowych preparatów do zakwaszania możemy stosować je zarówno do podsypywania, jak i podlewania po rozpuszczeniu ich w wodzie. Preparaty te mają tę zaletę, że mogą być stosowane przez cały okres wegetacyjny roślin. Podczas stosowania konieczne jest stałe monitorowanie poziomu pH tak, żeby uzyskany wynik był najbardziej odpowiedni.

Wybór sposobu zakwaszania powinien być dobierany do rodzaju gleby oraz jej odczynu. Najszybszym sposobem na skuteczne zakwaszenie gleby, jest wysianie do niej siarki granulowanej lub pylistej. Siarka działa bardzo wolno, jeżeli stosujemy małe dawki, wiosną możemy przystępować już do siewu i sadzenia. Jeżeli natomiast używamy od 2,5 do 3,5 kg na 10m2, to zanim zagospodarujemy glebę, musi minąć przynajmniej rok. Siarkę w ilościach do 100g na 10m2, możemy stosować nawet po posadzeniu roślin.

Utrzymanie kwaśnego pH gleby

Aby utrzymać efekt zakwaszania gleby, należy zrezygnować ze stosowania obornika, naturalnego kompostu czy nawozów wapniowych i magnezowych. Podlewać rośliny najlepiej przy użyciu deszczówki (woda z kranu zawiera wapń), a także nawozić przy użyciu kwaśnych nawozów.

Utrzymanie właściwego pH gleby możliwe jest tylko wtedy, kiedy na bieżąco monitorujemy jej stan. Należy obserwować glebę oraz rośliny i wykonywać kontrolny pomiar przynajmniej raz w roku. Jeżeli wartość pH będzie odbiegać od tej, która jest pożądana, konieczne jest poczynienie kroków w celu zakwaszenia ogrodowej ziemi.

Komentarze