Rośliny w ogrodzie

Śnieguliczka biała - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Śnieguliczka białaŚnieguliczka biała czyli śnieguliczka białojagodowa jest rośliną bardzo popularną w ogrodzie. Ten gatunek krzewu pochodzi z Ameryki Północnej. Występuje tam od Alaski po Kalifornię. Doskonale jednak zadomowił się w Europie. W Polsce roślina uprawiana jest co najmniej od 1789 roku. Krzew należy do rodziny przewiertniowatych i jest jednym z 17 gatunków tego rodzaju. Roślina doskonale nadaje się na żywopłoty formowane lub niewymagające cięcia. Niestety ma właściwości trujące co jest jej wadą.

Więcej…

   

Cynie - odmiany, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

CynieCynia to urocza roślina często sadzona w ogrodach. Roślina występuje jako jednoroczna, dwuletnia bylina lub podkrzew. Można ją wysiewać wprost do gruntu. Pochodzi z Meksyku oraz z południowo - zachodniej części USA, Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy zawitała w 1759 roku i nie zyskała początkowo popularności. Dopiero pod koniec XIX wieku i na początku XX stała się bardziej popularna. Należy do rodziny astrowatych. Znanych jest około 20 gatunków. Obecnie uprawiane powszechnie są także odmiany mieszane lub międzygatunkowe.

Więcej…

   

Berberys - właściwości, zastosowanie w medycynie i kosmetyce, uprawa

Berberys zwyczajnyBerberys zwyczajny (pospolity, Berberis vulgaris) to powszechnie występujący krzew ozdobny, bywa też inaczej nazywany kwaśnicą pospolitą lub kwaśńcem. Jego właściwości lecznicze znane są od bardzo dawna. Przed wiekami w Anglii berberysem próbowano leczyć żółtaczkę i malarię. W Polsce stosowano go jako skuteczny środek przeciwko gnilcowi, czyli szkorbutowi. Nie bez powodu - zawiera sporo witaminy C, dlatego też niektórzy nazywają go "cytryną północy".

Więcej…

   

Lubczyk ogrodowy - właściwości, zastosowanie, uprawa

Lubczyk ogrodowyLubczyk znamy jako przyprawę - z pozoru ta zwyczajna roślina ma również wiele cennych właściwości. Jest wykorzystywana jako surowiec zielarski, roślina kosmetyczna oraz właśnie przyprawowa. Warto poznać zalety lubczyku i ciekawostki z nim związane, by móc w pełni korzystać z jego dobrodziejstw.

Więcej…